Tabulka './sokolblovice_cz/rs_stat_session' je ozna-Bčena jako porušená a měla by být opravena Historie do roku 2004
| Hlavní stránka | Rezervační systém | Odkazy | Nejlevnější obědy Blovice | Ubytovna | Vyhledávání | Výbor TJ Sokol Blovice | Kontakt |

 
Rozpis fotbalových utkání - jaro 2024
Fotbal jaro 2024

 
Rozpis utkání národní házené - jaro 2024
Národní házená jaro 2024

 
Cestovní příkaz TJ jednotný
Formulář ke stažení

  NH Blovice
NH Blovice

Historie do roku 2004
Vydáno dne 18. 09. 2007 (5844 přečtení)



 

 

Blovice - Tělovýchova a sport

 

 

            Počátky tělovýchovného hnutí v Blovicích souvisejí se vznikem Sokola v sedmdesátých letech 19. století. Pod vlivem silného národního hnutí vznikaly po celých Čechách jednoty sokolské. V roce 1885 byla ustavena " Sokolská župa" plzeňská a za čtyři roky poté, na výzvu dr. Podlipného z Prahy, se začala prosazovat myšlenka založení Sokola v Blovicích. Iniciátorem byl dr. Metelka a několik dalších příznivců, a tak došlo k tomu, že byl ustaven přípravný výbor, do jehož čela byl zvolen Josef Karlík. Nato 1. června 1889 se sešla ustavující valná hromada za účasti již dříve přihlášených 40 členů. Tím byl dán základ tělovýchovného hnutí v Blovicích. Od té doby až do zastavení činnosti Sokola v roce 1941 rozvíjela tato organizace širokou tělovýchovnou, sportovní i osvětovou činnost.

 

            V tehdejším Sokole se cvičilo, konaly se výlety a vycházky, pořádala se divadla a přednášky. Ve cvičebních hodinách převládala prostná a pořadová cvičení a cvičení na nářadí. Určitou část cvičebních hodiny tvořily také prvky pozdější lehké atletiky, jako např. běhy, skoky a vrhy.  Místnosti pro cvičení byly získány v tehdejším Panském domě a bylo zakoupeno základní cvičební nářadí. K desátému výročí trvání sokolské jednoty v Blovicích byly ve dnech 22. - 23. 7. 1899 uspořádány oslavy s bohatým programem. Uskutečnila se tělovýchovná a hudební akademie a v zahradě hotelu Panský dům, zasedala mimořádná valná hromada. Druhý den se konaly zkoušky na veřejné cvičení a závody. Odpoledne prošel městem velký průvod až do zámeckého parku na Hradiště, kde se konalo veřejné vystoupení, pak následovala lidová zábava a celý pořad byl zakončen věnečkem na rozloučenou. Již tehdy navštívili Blovice cvičenci z Plzně, Přeštic, Starého Plzence a Nepomuka. Blovický Sokol patřil do Plzeňské župy sokolské, a proto se jeho členové pravidelně zúčastňovali všech veřejných župních cvičení a závodů. K největším událostem však patřily okrskové, župní a celostátní slety. V roce 1900 došlo k výměně funkcí v Sokole. Po učiteli Karlu Klementovi se stává náčelníkem Rudolf Homan. V roce 1901 se koná všesokolský slet v Praze, kterého se zúčastnilo z blovické jednoty 20 členů v kroji, dvě družstva pro prostná a též 7 žen. Zde poprvé vystupují ženy. Teprve po dvaceti letech činnosti Sokola začaly ženy s pravidelným cvičením. Šlo o průkopnice, které to tehdy neměly snadné. Vždyť žena v zaměstnání, a stejně tak žena veřejně činná, či dokonce se ukazující na veřejnosti jako cvičenka, byla hodna odsouzení. A tak v roce dvacátého výročí Sokola se uskutečnil v Blovicích župní slet, při němž vystoupily ženy s kužely. Na toto první vystoupení se přijeli podívat četní zástupci sokolských jednot z Plzence, Nepomuka, Spáleného Poříčí a okolních obcí.

 

            Velkou událostí v historii Sokola je, že v roce 1912 pod neustálým tlakem povolují úřady cvičení žactva. Hned nato se hlásí 70 dětí v Blovicích do Sokola, a tak v tomto roce vůbec poprvé cvičí v Sokole všechny věkové kategorie. I nadále dochází k přílivu nové členstva. VI. Všesokolského sletu v Praze se zúčastnilo 50 cvičenců a cvičenek včetně účastníků průvodu.

 

            V roce 1913 zaznamenávají ženy velký úspěch na krajových závodech v Plzni. Dvě blovické cvičenky G. Klementová a B. Houšková, získávají čestné ceny a diplom. V tomto roce získává Sokol od obce jako cvičiště tzv. tržiště (část dnešního stadiónu).  

 

            Činnost Sokola dávala široké možnosti rozvíjet tělesnou zdatnost. V historickém pohledu nelze však přehlédnout některé negativní rysy. Podle pokrokových ideálů Tyršových měl Sokol vést boj za svobodu a demokracii, avšak svému původně pokrokovému programu se vzdaloval a byl svými měšťáckými vůdci zatahován do reakční spolupráce s buržoazií. V tomto období dochází ke vzniku dělnických tělocvičných jednot jako důsledku třídních rozdílů a politických rozporů mezi vedením Sokola a sociálními demokraty. V roce 1912 byla v našem města založena Dělnická tělocvičná jednota a byla zařazena do I. obvodu spolu s jednotami Plzeň I., II., III. a Letná, dále s jednotami Doudlevce a Přeštice.

 

            Tělocvičná a osvětová činnost hned v počátcích byla velmi rozsáhlá a na rozdíl od Sokola v převážné míře sdružovala dělnickou mládež a příslušníky dělnické třídy. Zakládajícími členy byli Václav Štětina, Antonín Prokopec, Jan Drnek, Václav Karas. První schůzovní a cvičební místnost měli v hostinci č. p. 16, tzv. " hadrovně", pak v hostinci na Hradišti, dále v Blovicích v pivovaře a po velkých, většinou neúspěšných jednáních ve školní tělocvičně, kde cvičil též Sokol. Činnost byla obdobná jako v Sokole. DTJ toužila mít vlastní tělocvičnu, a tak založila v roce 1914 na valné hromadě k tomuto účelu svůj fond.

 

            Začala I. světová válka a přes veškeré zákazy rozvíjely obě jednoty svoji činnost. Členové se scházeli, a dokonce se i cvičilo. Po Velké říjnové revoluci se začala činnost obou jednot rozvíjet naplno. ( tady by to asi chtělo nějakou úpravu odpovídající dnešní době )

 

            V roce 1919 se Dělnická tělocvičná jednota připravuje na svou první olympiádu v Praze, přibývá stále více členů. Zakládá též vlastní dramatický odbor. I v okolí dochází k založení DTJ, a tak hlavní sídlo, tzv. 6. obvod, se vytvořilo v Blovicích. Jeho prvním starostou se stal Václav Štětka z Louňové a náčelníkem Karel Bečvář. V té době též Sokol žil přípravami na VII. Všesokolský slet v Praze. Důležitým úkolem pro členy Sokola bylo vybudování vlastní tělocvičny. Už v roce 1891 založila blovická jednota usnesením valné hromady fond. Toto se jí splnilo v roce 1921 a za pouhých 13 měsíců od položení základního kamene byla 6. srpna 1922 slavnostně otevřena nová sokolovna. Rok 1923 přinesl další novinku - v sokolovně se zahajuje činnost kina. V témž roce je založen v Blovicích odbor Klubu českých turistů. Do období od roku 1919 spadají i první nesmělé kroky ve sportovní činnosti. Mladí se pokoušejí hrát házenou a také kopanou. K ustavení házené došlo až v roce 1921. I DTJ zakládá družstvo házené. V témž roce se zúčastnili cvičenci první olympiády v Praze na Letné. Současně se konala spartakiáda na Maninách, organizovaná Federací dělnických tělocvičnách jednot.

 

            V dělnické tělocvičné jednotě dochází k jednání o vybudování vlastního tělovýchovného zařízení. V toce 1926 došlo ke koupi domu č. p. 78 v Bělohrobského ulici a tento dům členové DTJ upravili na hostinec, schůzovní místnost a byt pro hostinského. Za budovou započala stavba sálu a jeviště. Byla to akce skutečně velká, která by se neobešla bez nadšení; vždyť nebyly peníze na koupi starého domu, natož na postavení nového sálu. Dne 29. ledna 1927 se zde již konal první ples.

 

            V roce 1929 nadšenci pro kopanou zakládají Sportovní klub Blovice. Podnět k ustavení vzešel od bratů Chýlkových. První fotbalové hřiště získává klub na tržišti vedle cvičební plochy Sokola. V roce 1930 se Sportovní klub stává řádným členem Západočeské župy a buduje si nové hřiště u Kamenska.

 

            V roce 1931 je ve Sportovním klubu založen oddíl lehké atletiky, začíná se s házenou, jsou pořádány plavecké závody a rozvíjí se činnost sportovní i společenská. Pozadu nezůstává ani DTJ, kdy se členové oddílu házené stali krajským vítězem a šli od úspěchu k úspěchu.

 

            V tomto období se projevuje rostoucí zájem o sport, který nestačily uspokojit stávající organizace, a tak v roce 1932 z popudu Václava Bíny a Rudolfa Bečváře vzniká další sportovní klub, a to Table-tenis club, TTC Blovice. Tento klub se chtěl věnovat výhradně tenisu, ale pak přibyly další sporty jako házená, lehká atletika, kopaná i lední hokej. Odchovanci TTC se postupně probojovali až do západočeské extra třídy.

 

            V období mezi dvěma světovými válkami dochází k roztřídění tělovýchovy v Blovicích. Sokol a DTJ přebraly dnešní základní a rekreační tělesnou výchovu, Sportovní klub kopanou a hokej a TTC stolní tenis a házenou.

 

             Okupace v letech 1939 až 1945 znamenala pro blovickou tělovýchovu její omezení na minimum. Provozovaly se jen některé sporty jako kopaná, házená, hokej, tenis, v nichž naši sportovci zaznamenávají řadu významných úspěchů. V roce 1941 nacisté zastavili činnost Sokola. V činnosti zůstává jen Sportovní klub a TTC, kam řada sportovců přešla. V roce 1942 dosáhl stav členů TTC 565 a k tomu měl klub ještě 180 dorostenců a žáků. V té době byl předsedou v TTC Augustin Hrdina, sekretářem Václav Bína a další členové. I v tomto období jsou zaznamenány některé sportovní úspěchy. Dorostenci TTC, oddílu házené, se stali mistry Západočeské župy a v mistrovství Čech obsadili třetí místo. Stolní tenisté se probojovali do tzv. extra třídy. Dorostenky SK v roce 1943 se stávají mistryněmi župy i Čech, ženy SK házené v roce 1944 vyhrávají župní mistrovství, kvalifikaci a postupují do I. ligy, muži TTC, oddílu házené, vítězí a postupují do divize.

 

            Život, a s ním sport, šel dál a nakonec přišla očekávaná porážka fašistického Německa Sovětskou armádou a s ní i nová etapa rozvoje tělovýchovy a naplnění odkazu Miroslava Tyrše. Koncem května obnovil svoji činnost Sokol i DTJ, byl založen oddíl vodních skautů, jehož zakladateli byli Josef Kozák, Míla Kubík a později Viktor Beneš. Už před osvobozením se pomýšlelo na jednotnou tělovýchovnou organizaci, stejně jako na jednotu mládeže. Mladí šli příkladem a v duchu koncepce Komunistické strany Československa založili Svaz české mládeže. Byli v něm zapojeni téměř všichni mladí sportovci, vzešly odtud první iniciativní kroky ke sjednocení tělovýchovy a sportu v našem městě. Na podzim roku 1946 dochází ke sloučení Sportovního klubu a TTC v Národní sportovní tělovýchovný klub NSTK Blovice. První konference se konala v únoru 1947. Tato sjednocená organizace měla přes tisíc členů a do vedení byli zvoleni Stanislav Rada, Zdeněk Šícho, Josef Říha, Otakar Šefl, Václav Hančík, Karel Fiala, Jiří Šubrt a Josef Löffler. Vedle této organizace tu byly ještě Sokol, DTJ, Junák a Klub českých turistů.

 

             Teprve Vítězný únor 1948 vytvořil podmínky pro sjednocení tělovýchovy. Byl ustaven akční výbor Sokola, který se ujal řízení tělovýchovy a sportu. Dne 31. 3. 1948 uspořádal akční výbor v sále sokolovny manifestační večer sjednocené tělovýchovy. Snahou akčního výboru bylo vytvořit definitivní obrozené vedení Sokola. Manifestace na 1. máje se již společně zúčastnili sportovci i tělocvikáři.

 

            Konec května 1948 znamenal vyřízení všech záležitostí ve sjednocení a v souladu s tehdejšími směrnicemi akční výbor Sokola zastavil svoji činnost a dal podmínky pro vytvoření definitivního obrozeného vedení Sokola. Nové vedení Sokola se příliš nelišilo od vedení před Únorem. Sportovci a pracovníci v tělovýchově však nebyli s tímto stavem spokojeni, a tak z jejich iniciativy přichází návrh na vytvoření závodní sokolské jednoty při závodě Škoda Blovice. Dne 5. září se konala ustavující členská schůze Závodní sokolské jednoty Škoda-Lekov Blovice v čele s Jaroslavem Hodkem a Josefem Říhou. Předsedou byl zvolen Jaroslav Hodek. Tato organizace se stalo po letech bojů jedinou představitelkou skutečně sjednocené tělesné výchovy v Blovicích. V duchu stranický a vládních usnesení se Sokol stal. Tzv. " Dobrovolnou sportovní organizací", tedy DSO Spartak Blovice. Jednota začala úzce spolupracovat se závodem Škoda. Výsledkem této spolupráce bylo v roce 1954 zahájení výstavby stadiónu, kde nejen sportovci a nadšenci tělovýchovy, ale i občané a pracující závodů odpracovali stovky brigádnických hodin. V roce 1957 byl stadión otevřen. Tento rok přinesl blovickému Spartaku a celé tělovýchově velký sportovní úspěch. Luděk Beneš se stal mistrem světa v hlídkách na kanoi. Na mistrovství světa v jugoslávském Tacenu vybojoval stříbrnou medaili ve slalomu. Kopaná se probojovala do krajského přeboru. V té době se národní házená hrála stále na hřišti u Lidového domu. Pro finanční potíže přestoupila v roce 1956 do Rudé hvězdy, která byla ustavena jako další TJ v Blovicích. 

 

            Rok 1956 je ve znamení založení Československého svazu tělesné výchovy a v Blovicích má sídlo okresní výbor. Jeho oporou byla největší jednota okresu, Spartak Blovice. Jako jeden z prvních navázal okresní výbor družbu se slovenským okresem Trenčín a ve dnech 23. a 24. srpna 1958 se konaly v Blovicích tělovýchovné slavnosti za účasti cvičenců a sportovců z Trenčína. Dne 28. června 1960 se konala v Blovicích okresní spartakiáda též za účasti výpravy cvičenců z Trenčína a Blatné. V tomto roce získává Luděk Beneš titul mistra sportu. Pod vedení Aloise Milforta se vytvořilo žákovské družstvo kopané. Národní házená se vrátila z Rudé hvězdy do své mateřské jednoty. Kanoistika zaznamenala další úspěch zásluhou Růženy Novotné, která získala titul mistryně republiky v hlídkách na kajaku.

 

            V roce 1961 skončil funkci předsedy TJ Spartak Jaroslav Hodek a novým předsedou byl zvolen Jaroslav Vokurka. V té době nastal velký rozmach lehké atletiky. Konal se první ročník Velké ceny v běhu na jednu míli. Lehkoatletické družstvo pionýrů zdejší školy zvítězilo ve Vysokém Mýtě v československém finále Pionýrského čtyřboje přátelství a stalo se reprezentantem Československa na mezinárodním finále v Sofii, kde obsadilo čtvrté místo.

 

            Z tohoto lehkoatletického oddílu vzešla významná atletka ČSSR Jarmila Nygrýnová-Strejčková, která nepřetržitě reprezentuje (v době vydání - tedy dnes - je nutné napsat, že reprezentovala) ČSSR ve skoku dalekém od roku 1969. Začínala v lehkoatletickém oddíle pod vedením J. Kratochvíla a ve 14 letech přešla do TJ Škoda Plzeň. V letech 1975-1980 byla členkou Rudé hvězdy v Praze a v roce 1981 se vrátila do TJ Škoda Plzeň. Stala se několikanásobnou mistryní ČSSR, juniorskou mistryní Evropy, akademickou mistryní světa a dvojnásobnou halovou mistryní Evropy. Byla členkou reprezentačního družstva ČSSR na olympijských hrách v Mnichově, Montrealu a v Moskvě, kde obsadila ve skoku dalekém šesté místo. Kromě řady vyznamenání je nositelkou medaile " Za zásluhy o hlavní město Prahu" a prezident ČSSR jí propůjčil vyznamenání " Za službu vlasti".

 

            V roce 1964 se konaly oslavy 75 let trvání tělovýchovné jednoty. Byly přehlídkou tělovýchovné aktivity a při této příležitosti byla odhalena busta dr. Miroslava Tyrše. Rok nato se v Blovicích opět konala okresní spartakiáda okresu Plzeň-jih, kde vystoupilo více než 2.000 cvičenců. Dárkem ke spartakiádě bylo též udělení titulu mistryně republiky Růženě Novotné a Marii Odehnalové v kanoistice.

 

            V období od roku 1961 se vedle tělovýchovné činnosti věnovala pozornost vylepšení sportovního prostředí. V roce 1966 byla předána do užívání tribuna na fotbalovém hřišti, byla provedena přístavba loděnice, rozšířeny tenisové dvorce, upraveny ochozy a zabudovány lavičky.

 

            V roce 1968 dochází v tělovýchovné jednotě ke změně názvu, a tak se ze Spartaku opět stává Sokol. V roce 1970 dorost národní házené získává bronzovou medaili. Růžena Novotná se stala mistryní světa v hlídkách žen na kajaku a byl jí udělen titul mistra sportu. Základní tělovýchova si udržuje svou úroveň oživovanou obdobími příprav a nácviků na spartakiády, hledá pro mládež přitažlivější formy v různých gymnastických soutěžích, letních hrách, v nichž dosahuje nejednoho úspěchu v rámci okresu a kraje. Plní disciplíny odznaku zdatnosti, pravidelně pořádá tělovýchovné akademie. V čele stáli cvičitelé PhMr. Viktor Beneš, manželé Maškovi, Ladislava Brabencová a další.

 

            V těchto letech došlo ke snížení počtu sportovních odvětví. Zůstaly odbory základní a rekreační tělesné výchovy a turistiky, oddíly kopané, národní házené, kanoistiky, tenisu. V roce 1978 přibyl nový oddíl jachtingu a v roce 1982 oddílu juda.

 

            Odbor turistiky má již dlouholetou tradici. V tomto odboru je vedoucím Karel Škrábek. Turisté vykonávají ročně řadu vycházek a účastní se plnění akce 100 jarních kilometrů.

 

            V roce 1971 se konaly oslavy 50 let národní házené. Dorostenci se stali přeborníky kraje, získali druhé místo v přeboru ČSR a třetí místo v ČSSR. V roce 1973 muži i ženy postoupili do II. ligy. V roce 1974 vyhráli žáci krajský přebor, v přeboru ČSR byli druzí, v ČSSR třetí. V současné době je národní házená nejsilnějším oddílem tělovýchovné jednoty. Má sedm družstev, z toho čtyři mládežnická, jedno žen a dvě mužů. (tohle asi v současné době rovněž neplatí).

 

            Oddíle kanoistiky má bohatou tradici a dosáhl mnoha významných úspěchů. V získávání poct v tomto náročném sportu pokračuje i v dalších letech. Bína, Polívka, Kučera získali přebornické tituly kraje, mezi nejlepší žákyně a dorostenky se zařadily kajakářky Irena Kovaříková a Ludmila Kunešová. Od roku 1974 se oddíl pravidelně zúčastňuje " Jizerské padesátky" a je pořadatelem závodu " Běh 17. listopadu "

 

            V oddílu kopané se období let od roku 1971 do současnosti vyznačovalo střídavými úspěchy. V letech 1972-1973 dorostenecké družstvo postoupilo do I. A třídy, první mužstvo pokračovalo v I. B třídě. V sezóně 1973-1974 Sokol Blovice postoupil do I. A třídy a po roce do krajského přeboru, kde setrval až do roku 1979. Od té doby postupně sestupoval až do okresního přeboru. Bylo to těžké období jak pro oddíl, tak i pro trenéry. B družstvo si ve stejné sezóně vedlo dobře. Vyhrálo III. třídu a postoupilo do II. A třídy. Po čtyřleté činnosti však došlo k odhlášení ze soutěží. V té době se začala věnovat zvýšená pozornost mládeži.

 

            Oddíl tenisu v roce 1974 měl přes padesát členů a získal řadu úspěchů. V roce 1977 se Marta Homanová stala okresní přebornicí, mezi nejlepší v okrese se zařadil Jiří Vokurka, Jan Šefl a další. V roce 1978 se žáci stali okresními přeborníky a postoupili do krajského přeboru. Oddíl je pořadatelem " Memoriálu Václava Karkoše a Pavla Kýčka".

 

            S rozvojem tělovýchovy ve města vzniká požadavek i na zlepšení podmínek pro činnost jednotlivých oddílů. V roce 1971 dokončili členové oddílu kanoistiky přestavbu loděnice, v roce 1972 byla dokončena výstavba tribuny na hřišti házené, dochází k přestavbě sokolovny, především k výstavbě šaten, sociálního zařízení, včetně umýváren, ubytoven, přísálí a vybodování ústředního topení. 8. srpna 1974 byla opět slavnostně otevřena sokolovna a dána do užívání. V roce 1978 byla dokončena přestavba šaten a dvorců na hřišti tenisu.

 

            V současné době je dobudován celý sportovní areál. Největší zásluhy má nejen vedení Sokola, kde řadu let pracuje Jaroslav Vokurka, Jaroslav Houdek, Ladislav Mareš, Václav Velhartický, Zdeněk Zdráhal, Jan Hlávka, ale i všichni sportovci a občané, kteří při tak náročných pracích pomohli.

 

            Svou rozsáhlou sportovní i společenskou činností má tělovýchovná jednota významný podíl při organizování kulturně politického života ve městě.

 

 

 

 

Literatura:

 

Archivní materiály Sokola Blovice

Jaroslav Houdek, Ladislav Mareš: Zpráva o činnosti tělovýchovy v Blovicích - 1983

90 let tělovýchovy a 50 let kopané v Blovicích, Sokol Blovice 1979

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Po předcházející výroční konferenci TJ Sokol Blovice následovala 21. 3. 1990 ustavující schůze, na níž bylo konstatováno, že výroční konference měla malé zastoupení a proto volby nebyly právoplatné. Bylo proto navrženo, aby výbor pracoval ve stejném složení rozšířený o nově navržené členy výboru a tak mohly být obsazeny všechny funkce.

Proto byla svolána na 29. 3. 1990 nová schůze, na níž bude vysvětlena stávající situace a budou obsazeny potřebné funkce. 11. 4. 1990 byla schůze nového výboru, jehož členy byli následující funkcionáři: předseda Jar. Vokurka, tajemník Lad. Mareš, místopředseda Jar. Houdek, Zd. Zdráhal, Jan Hlávka, R. Mencl, Jos. Škola (ZRTV), Olga Tučková, Jiří Milfort, Jar. Tolar, Zd. Smiček, Jiří Vokurka. Této schůze se nezúčastnili tito členové: Jar. Šneberková, Karel Krosnař, Václav Kašpar, R. Vyzrále st., Karel Sládek a Jan Baumruk.

Tajemník L. Mareš přislíbil vykonávat funkci do poloviny roku a zatím hledat náhradu. Nepřítomným členům tohoto širokého výboru byl zaslán dopis, chtějí-li se zúčastnit práce ve výboru.

10. května 1990 požádal místopředsedka J. Houdek o uvolnění z funkce, protože byl požádán o vedení nově ustavené TJ Internacionál Blovice. Tato jednota se zabývá ledním hokejem, když předtím nebyli tito sportovci přijati pod střechu TJ Sokol, údajně z finančních problémů TJ Sokol.

TJ Sokol ke dni 30. 6. 1990 zůstává pod hlavičkou OVČeSTV Plzeň-jih. Zatím nebyla nalezena náhrada za taj. L. Mareše a ten přislíbil funkci vykonávat do další výroční konference. V říjnu 1990 bylo jednáno s ředitelem ZŠ o možnosti cvičit v tělocvičně ZŠ. Smlouva nebyla ještě podepsána, ale cvičení již probíhalo.

K 21. 11. 1990 měla TJ Sokol 592 členů.

30. 11. 1990 se uskutečnila valná hromada TJ, bylo přítomno 94 delegátů z jednotlivých oddílů a odborů. Na této valné hromadě byl zvolen předsedou TJ Jan Baumruk a ustaven nový výbor TJ ve složení: předseda Jan Baumruk, místopředseda Jiří Milfort, Olga Tučková - organizační, zapisovatel Marcel Janko, Jiří Vokurka - inventarizační, členy výboru pak Jiří Říkovský, Václav Kašpar, Josef Škola.

Poprvé se objevily problémy s obsazením funkce výčepního pro hospodu TJ. Do 15. 1. 1991 mělo být projednáno obsazení funkce sokolníka. Jednalo se i o byt k této funkci přináležející. Zájem by byl, ale zájemce byl nerealizovatelný z důvodů, že při ukončení smlouvy by byt neuvolnil. Nakonec funkci sokolníka od 1. 2. 1991 převzala paní Václava Houdková, bez nároku na přináležející byt. Předání sokolovny bylo stanoveno a uskutečněno 31. 1. 1991. Došlo k dohodě se ZŠ na využívání školní tělocvičny.

Ubytovací cena v zařízení na 1 noc činila 35,- Kč, na více dní 25,- Kč. Bylo aktuální projednat provoz kina. Po rozboru nákladů na minulé 3 roky bylo rozhodnuto kino nebrat.

Jednalo se s TJ Letiny o prodeji autobusu.

Výčepní p. Chalupa oznámil 21. 3. 1991 ukončení pracovního poměru. O novém bude rozhodnuto 4. 4. 1991.

Přehled nájmů za sál: taneční zábava - 1.500,- - 2.000,- Kč dle rozboru nákladů - pro cizí, pro oddíly - 600,- Kč; schůze: - zima 1.000,- Kč, léto 800,- Kč, stolové zařízení: 1-3 hodiny 400,- Kč, za každou další hodinu + 100,- Kč;  koncert: 450,- Kč;  přísálí: do 2 hodin 100,- Kč, další hodina + 50,- Kč, zasedačka: do 2 hodin 100,- Kč, další hodina + 20,- Kč; podsvětí: 200,- Kč, člen TJ 100,- Kč; šatny a sprchy: 100,-Kč, 80,- Kč, 60,- Kč a 40,- Kč.

Restaurace po tajném hlasování obsazena pí Pohankovou. Finanční příspěvek od ČeSTV na činnost 59.500,- Kč a na údržbu 26.200,- Kč.

Cena provozu autobusu: účtovat za 1 km 8,- Kč, čekací doba 25,- Kč/hodina.

Počet lůžek na ubytovnách celkem 47.

Projednána havárie kotle s pojišťovnou. Následně bylo SP zamítnuto.

Dne 29. 8. 1991 byl výbor seznámen s nároky ČOS na majetek.

Bylo projednáno obsazení bytu výčepním p. Pohankou.

Pronájem sportoviště ZD Komorno za 2.240,- Kč.

26. 9. 1991 byla valná hromada TJ, oznámeny pí Šedivou z ČSTV podmínky dohody ČSTV s ČOS o přechodu členstva z jedné organizace do druhé dle podmínek dohodnutých na valné hromadě ČSTV, pro setrvání v ČSTV bylo z 82 přítomných 67 členů, pro ČOS 3, neplatné 4, jiné 1. Z tajného hlasování vyplynulo, že výbor TJ zašle na ČOS dopis o setrvání TJ Sokol Blovice pod organizací ČSTV.

K 3. 10. 1991 požádal dosavadní předseda Jan Baumruk o zproštění z funkce předsedy TJ, což výbor zamítl.

14. 11.1 991 bylo rozhodnuto zaslat údaje o naší ubytovně a restauraci se žádostí o zařazení do katalogu ubytovacích zařízení a pohostinství.

Asociace právníků Praha měla negativní postoj k našim problémům s převodem majetku.

Členská základna ke 12. 12. 1991: muži 141, ženy 125, dorostenci 41, dorostenky 7, žáci 152, žačky 71, celkem 541 členů. Nejúspěšnější sportovci: F. Vlčnovská, žáci judo.

Poplatky v tělocvičně ZŠ: 10,- Kč/hod. pro oddíly, poplatek městu ve výši 200,- Kč platí TJ.

Výdaje za rok 1991: 1.455.891,- Kč, příjmy: 1.579.346,- Kč, zůstatek: 123.455,- Kč. Plán mezd na rok 1992 schválen ve výši 180.000,- Kč.

Na schůzi výboru bylo jednáno o výstavbě haly a starosta p. Kratochvíl připraví návrhy pronájmů haly a projedná toto v zastupitelstvu. Členové TJ se připraví na vyzdívání.

V květnu 1992 byla odsouhlasena smlouva o pronájmu kina. Dále byl zájem ustavit oddíl karate. Byl projednán dodatek k nájemní smlouvě týkající se pozemků města také pro loděnici. ČOS stáhla žalobu na vrácení majetku. Proběhla příprava opravy střechy p. Šelmátem, plánovaná na září. Školní tělocvična bude využívána od 1. října 1992. Využití ubytoven - zde osoba, která se bude o ubytovnu starat, musí mít živnostenský list. Volná diskuse na výboru ohledně budoucnosti tělovýchovy, ČOS opět žádá vrácení majetku. V listopadu bude projednána vánoční besídka. Bylo stanoveno na MěÚ projednat ohlašovací povinnost za znečišťování prostředí naší kotelnou. Došlo ke snížení ceny pronájmu restaurace ze 6.500,- Kč na 5.000,- Kč. městu bylo za pronájem tělocvičny zaplaceno 480,- Kč za listopad 1992. Nejstaršímu členu sokola p. Šeflovi k 90. tým narozeninám předána věcná odměna.  Byla řešena otázka účasti na sletu ČOS. Pí Žítková jakožto hospodář připraví podklady pro odpovědnost organizace za škody. Bude jednáno s Fittnes centrem o pronájmu některých místností. V tomto jednání nás bude zastupovat starosta p. Kratochvíl a tajemník p. Veselovský. O pronájem restaurace projevili zájem manželé Berkovi.

Výbor byl seznámen s rozpočty oddílů: kopaná - příjmy 115.000,- Kč, výdaje 152.000,- Kč, schodek 37.000,- Kč; jachting - příjmy 400,- Kč, výdaje 400,- Kč; tenis - příjmy 35.650,- Kč, výdaje 35.650,- Kč; ASPV -  příjmy 0,- Kč, výdaje 10.000,- Kč, schodek 10.000,- Kč; národní házená - příjmy 17.000,- Kč, výdaje 45.000,- Kč, schodek 28.000,- Kč. Tenis bude ve spolupráci s ASPV pořádat staročeské máje. P. Kratochvíl požádá zastupitelstvo města o 25.000,- Kč na údržbu stadionu.

3. 3. 1994 se představil nový hospodář TJ Ing. Vyskočil. Problém okolo pronájmu restaurace. Nájem stanoven na 6.500,- Kč/měsíc + 1/12 nákladů na topení, el. energii, kdy bude proveden samostatný odpočet. Bude ustaven turistický oddíl, asi pod vedení pí Šroubkové. Poslední zápis je z 15. 9. 1994 a následuje období až do 9. 3. 1995 bez zápisu, tedy bez činnosti, neboť údajně stávající starosta TJ Kratochvíl v prosinci 1994 odstoupil. Chybí zápisy o pronajmutí sokolovny p. Sýkorovi na provozování restaurace a diskotéky. V této doby byl zvolen nový starosta TJ Ing. Jan Fiala, t.č. ředitel pobočky České spořitelny. Byl odsouhlasen plat pro pí Pohankovou. Základ byl stanoven částkou 2.300,- Kč + prémie 0 - 50% a přípatek za ubytovaného ve výši 5,- Kč/den. Pan Sýkora žádal o vybudování WC pro restauraci z jedné šatny, což bylo zamítnuto. TJ nemá jednatele, byl požádán p. J. Houdek, který tuto funkci přijal. Bude odeslán dotazník ohledně znečišťování ovzduší na MěÚ a meteorologický ústav.

Hospodaření za rok 1992: příjmy: 1.407.443,55 Kč, výdaje 1.394.808,70 Kč, výnos 12.634,85 Kč.

Došlo ke změně cen za ubytování, upraveny ceny za pronájem ostatních prostor. Vedoucímu kina byl schválen festival filmů v době 16. - 20. 8. 1993. Jednáno o dalším provozu sokolovny za použití prostředků oddílů. Nebyla odsouhlasena žádost o přistávání vrtulníku ZS na našem hřišti. 3. 6. 1993 byl seznámen výbor TJ s průběhem jednání o předání majetku ČOS na základě výsledku soudního jednání.  Na 1. 7. 1993 bylo stanoveno svolat valnou hromadu sokola ohledně rozhodnutí členské základny, zda zůstat členy ČSTV nebo jít pod ČOS. 22. 6. došel rozsudek okresního soudu ve věci navrácení majetku a jeho vydání ČOS. Majitelem se stala ČOS Praha. Na začátek září určeno svolání schůzky za účasti zástupců ČSTV, ČOS, starosty, starého výboru a kandidátů nového výboru. Je předpoklad, že přechod pod ČOS bude od 1. 10. 1993. Návrh kandidátky nového výboru sokola: Říkovský Stanislav, Láska Ladislav, Prokopec Karel st., Houdková Věra, Otcová Marie, Ing. Veselovský, Milfort Jiří, Tučková Olga, Kratochvíl Jaroslav st., Baumruk Jan. Kanoistický oddíl se chce osamostatnit a připraví smlouvu (převod majetku). 

22. 9. 1993 byla valná hromada, proběhly volby za účasti 52 členů. Plný počet hlasů - 52: Prokopec, Veselovský, Láska, Petr; 51: Říkovský, Milfort, Baumruk; 50: Tučková, Houdková; 48: Otcová; 40: Kratochvíl. Tím byla ukončena činnost TJ Sokol Blovice v rámci ČSTV.

Výbor nové TJ měl první schůzi 14. 10. 1993.

Na tomto v boru bylo projednáno:

-          paní Krňoulová předloží rozvahu o spolupráci mezi města a Sokolem (v otázce financí)

-          pan Štrunc z ČOS (župa) provede pasportizaci majetku

-          bude projednáno využití školní tělocvičny

-          bude projednán a objednán projekt na plynofikaci kotelny a s ČOS dojednána finanční účast

-          v dalším období bylo rozhodnuto připravit nájemní částky na pronájmy prostor sokolovny

-          pan Pohanka bude vykonávat funkci správce sokolovny

Příspěvek na sport z rozpočtu města ve výši 90.000,- Kč. Pořízen nový bojler na teplou vodu - plynový. V červnu 1996 prodloužena smlouva na topení s p. Matouškem. Smlouva s p. Soukupem na údržbu stadionu za 4.500,- Kč/měsíc. Město poukázalo sumu 90.000,- Kč, z toho 40.000,- Kč na údržbu stadionu. Přepažení 2 místností ubytovny sádrokartonem. Do DPS Blovice věnováno 30 židlí do jejich klubovny. Zakoupena nová pračka pro kopanou (srpen 1996). Nové ceny na ubytování -  z 60,- Kč na 80,- Kč.  V říjnu 1996 slíbil nájemce p. Sýkora vymalování prostor, umytí oken, vyprání záclon a závěsů -  nic nesplnil.

21. 3. 1997 - výroční členská schůze v přísálí. Srpen 1997 - zakoupení křovinořezu. Oprava fotbalové tribuny - rozbitá skla nahrazena plechem. Zakoupení povodňových dluhopisů za 10.000,- Kč. V říjnu 1997 rozhodnuto používat byt jako ubytovnu. Zakoupena kuchyňská linka.

Leden 1998 - p. Sýkorovi předložen dodatek smlouvy na zvýšení nájmu v rámci inflace. Neuznal - nesouhlasí. Zahájena přestavba části uhelny na šatnu pro rozhodčí. 26. 2. 1998 - valná hromada, účast formou delegování, tj. na 10 členů 1 delegát. Duben 1998 - kolaudace nové šatny pro rozhodčí. Zakoupena na leasing sekačka (cena 85.000,- Kč). Provedena ve spolupráci s matrikou MěÚ kontrola rodných čísel a následná oprava chybných. Červen 1998 - zjištěny nedoplatky v ubytovně. Rozhodnuto, že ubytovaní budou platit předem. Září 1998 - přepojení na kanalizaci a zrušen septik, zrušena zahrada do Tyršovy ulice a zřízeno ve spolupráci s městem parkoviště. Listopad 1998 - porucha čerpadla ve vrtu. Opravu provedl pan Pikner. Dluh na městskou vodu - 117.000,- Kč. Projednán s VH splátkový kalendář. Jednalo se o platbu za 3 roky zpět. Starosta města Kratochvíl údajně zaručoval vodu zdarma. Voda z vrtu pouze na zalévání, pro normální spotřebu nejde použít - je železitá a ničí potrubí. 24.000,- Kč zaplatí p. Sýkora. Podařilo se zrušit smlouvu na plakáty s firmou Fortuna. Uvolněný byl pronajat dočasně p. Jiřímu Milfortovi. Rekonstrukce sociálního zařízení u tenisu. Náklady celkem 42.000,- Kč. Většina prací provedena svépomocí členů oddílu tenisu. Povoleno poražení 5 - ti kusů bříz.

Únor 1999 - příspěvek na ples sportovců 3.500,- Kč. Odvodnění hřiště házené - spolupráce s městem. Příprava kvalifikace do 1. ligy házené žen na 2. - 3. července. Duben 1999 z RK odstoupila pí Brožová. Sýkora zaplatil 40.000,- Kč nájem. Oprava osvětlení v tělocvičně základní školy. Příprava valné hromada na 21. 5. 1999. V 18:00 hod. v zasedací místnosti. Výbor schválil odměnu pro správce stadionu ve výši 4.500,- Kč. Valná hromada - 21. 5. 1999 - účast 75%. 110. výročí založení Sokola v Blovicích, bude předán župou pamětní list, uspořádán zápas kopané s Internacionály. Kazety se sletovými skladbami na župě. V diskusi bylo Ing. Loulou řečeno, že vedení ČOS nezaregistrovalo změnu myšlení, stále hovoří jen o sletu. 80% lidí slet nezajímá, chtějí sportovat. Pí Tučková uvedla, že o slet není v Blovicích zájem. Červen 1999 - vrácen daňový přeplatek 16.929,- Kč. Předána funkce hospodářky Evě Fialové. V ubytovně instalován nový sprchový kout. Mladší žačky národní házené - přebor ve Vítkovicích, zaplatila Tělovýchovná jednota. Doprava městským autobusem. Září 1999 - zjištěny velké nedostatky v práci hospodářky Šneberkové. Vodoměr pro byt a hospodu. Na starém hřišti vyčištění studny, vysekání křoví. Penále 15.000,- Kč za pozdní zaplacení daně z nemovitosti. Zařídit na stavebním odboru města povolení přístavby klubovny tenisu. 

Leden 2000 - p. Sýkora zaslal fakturu za 2 roky ve výši 220.000,- Kč. Upozorněn dopisem na nevhodnost svého jednání. Návrh na převod majetku TJ Sokolu Blovice. Nelze z důvodu chybných parcelních čísel. Příprava běhu Terryho Foxe na květen 2000. Schválena odměna 500,- Kč/měs. Br. Fialovi na telefon a dopravu, počítače.

Březen 2000 - měření el. energie v hospodě. P. Sýkora odebíral proud na černo. Nainstalován kontrolní elektroměr.

Květen 2000 - Běh Terryho Foxe - start v 14:00 hod., trať cca 2.700 m. Uvažovat o výpovědi z nájmu p. Sýkorovi z důvodu ztráty důvěry. Přestup hráče kopané J. Miloty do Bohemians Praha za 350.000,- Kč.

Říjen 2000 - p. Sýkora porušuje smlouvu - neotvírá na sportovní utkání. P. Štětinová podala rezignaci na funkci ve výboru z osobních důvodů. Odsouhlasena odměna 4.000,- Kč Evě Fialové za likvidaci nedostatků po pí Šneberkové. Revize kotelny, p. Matoušek absolvoval školení obsluhy kotlů. Platí 5 roků.

Listopad 2000 - z bytu bude zřízena ubytovna.

Leden 2001 - příprava valné hromady na březen. Běh Terryho Foxe určen na 8. 5. 2001. Zřízen bude opět telefon. Ubytovací ceny: dlouhodobě 80,- Kč/osoba/den, krátkodobě 110,- Kč/osoba/den/ do 2 nocí. Plyn za rok 2000 - 63.565,- Kč, elektřina - 47.113,- Kč.

Únor 2001 - valná hromada 23. 3. 2001 - opět jen delegáti (58 osob).

Duben 2001 - demontáž světelného nápisu " Kino ". Žádost p. Sýkory o provozování letního kina - zamítá se.

Červen 2001 - nátěr oken - celý objekt 84.600,- Kč, zatím záp. Strana a čelo za 50.000,- Kč. Projekční příprava šaten a posilovny, předběžné náklady 2,6 mil. Kč.

Červenec 2001 - žádost na město o převedení dotace ve výši 100.000,- Kč.

Říjen 2001 - žádost na město o převod finančních prostředků (75.000,- Kč). Nákup antuky (tenis).

Listopad 2001 - převeden majetek z ČOS na TJ Blovice. Oprava střechy nad jevištěm podle finančních možností TJ. Za špatné platby VZP vyměřila penále ve výši 49.000,- Kč (za roky 1996 - 2000). Žádost o zmírnění.

Prosinec 2001 - žádost SOU Oselce o propůjčení tělocvičny. Vypovězení pracovní smlouvy pí Matouškové od 1. 1. 2002. Místo bude od 1. 4. 2002 zrušeno.

Leden 2002 - odchod hráčů kopané do NSR - asi 3 muži. Bude problém s OP. Tělocvična v SOU za 170,- Kč/hod.

Únor 2002 - výběrové řízení na opravu střechy.

Březen 2002 - členská základna - 361 členů, měsíční záloha na plyn 8.000,- Kč

Duben 2002 - písek na běžeckou dráhu

Červen 2002 - oprava střechy (nová krytina, tašky, měď, laťování) - 220.000,- Kč. Úklid půdy - projednat.

Září 2002 - úklid půdy - říjen. Kopaná - připravit turnaj v malé kopané.

Říjen 2002 - žádost župy o pomoc po povodních. TJ schválila částku 10.000,- Kč. Žádost o převod hřiště u Kamenska - je v majetku Pozemkového fondu.

Listopad 2002 - Antuka pro tenis - 13.000,- Kč. Projednání převodu pozemků stadionu s MěÚ Blovice.

Prosinec 2002 - shnilé trámy nad podsvětím (kuchyně). Bude nutno opravit a udělat mříže do oken kvůli větrání.

Únor 2003 - znalecký posudek na hřiště u Kamenska od Pozemkového fondu, odhad 80.000,- Kč.

Březen 2003 - probíhá rekonstrukce střechy nad jevištěm (F. Bezstarosti). Bude třeba opravit komín od ÚT.

Duben 2003 střecha nad jevištěm - cena opravy 139.000,- Kč. 25. 4. valná hromada 42 delegátů určeno, bylo přítomno 31. Na tribuně kopané výměna žlabů.

Červen 2003 nákup hřiště u Kamenska - 86.000,- Kč - v řízení

Září 2003 - oznámení o ukončení nájmu p. Sýkorovi. Po odstoupení br. Houdka z funkce tajemníka zvolen br. Janko Karel. Za plat 1.000,- Kč.

Říjen 2003 - žádost o dotaci na střechu župou nebyla schválena.

Leden 2004 - žádost o majetkové vyřešení tribuny kopané s okresním úřadem, který si na tribunu dělá nárok. Zakoupeno hřiště kopané definitivně za 72.000,- Kč. Změna pojišťovny. Naúčtováno neoprávněně vysoké vodné a stočné - reklamace - byl vadný vodoměr - starší než 10 roků. Žádost na MěÚ o bezúplatný převod pozemků stadionu.

Únor 2004 - došla správní faktura na vodné a stočné na základě naší reklamace. Příprava na předání sokolovny a inventáře p. Sýkorou. Příprava valné hromady - delegáti celkem 44 členů.

Březen 2004 - Žádost kynologů o zapůjčení areálu na mistrovství ČR za 5.000,- Kč (na 10. - 11. 4.). Přeložení zápasů kopané a národní házené.

Duben 2004 - na účtu 299.298,- Kč. Schůzka s p. Sýkorou ohledně ukončení nájemní smlouvy a uvedení sokolovny do původního stavu. Dále pan způsob předání a vypořádání energií. Zájemci o pronájem hospody - p. Ryšánek. Příprava na BTF - ozvučení, pořadatelská služba, občerstvení a ostatní záležitosti. Br. Šlemenda - sepsat zápis o závadách.

Květen 2004 - Dostavil se další zájemce o hospodu - p. Šůs. Národní házená platba na svaz házené - 23.264,- Kč jako startovné. Žádost ZŠ o zapůjčení dvora na BESIP. Další zájemce o hospodu - p. Egermaier. Hlasováním vybrán p. Šůs na 2 roky. Nájem stanoven na 7.637,- Kč/měs. Energie stanovit - el. energie měsíčně - průměr 800,- Kč, voda dle vodoměru, topení zálohově 1.200,- Kč a doplatek. Žádost p. Švarce zamítnuta. P. Sýkora předá objekt k 31. 5. 2004.

Od měsíce června 2004 navázat dle nové knihy zápisů.

 

                                      Autor historie:         Jaroslav Houdek

                                      Do digitální formy: Helena Šabatová

 

 

 

 



Celá tisková zpráva | Komentáře: 3 | Přidat komentář | Informační e-mail Vytisknout článek

  Brutus - 5.4.2024 Sokolovna Blovice

Brutus Blovice


  Jarní kino v Liďáku

Jarní kino v Liďáku


  Slevový kód 11teamsports.cz

11teamsports.cz sleva


  Kronika Sokol 1929
Kronika Sokol 1929 ke stažení - stáhnout

Katalog ubytování hotely, penziony, motely, pensiony
maslak escort şişli escort taksim escort ümraniye escort mecidiyeköy escort ataköy escort beşiktaş escort bakırköy escort istanbul escort beylikdüzü escort ataşehir escort kadiköy escort bishkek escorts tuzla escort şişli escort istanbul escort ümraniye escort sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop

Tento web byl vytvořen pomocí redakčního systému phpRS
Layout: Beach - verze 1.1.0